Kalendern

nov
26
tis
EFS – Insektsinventeringar i stor skala @ Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm
nov 26 kl. 18:30 – 20:30

Insektsinventeringar i stor skala. Fredrik Ronqvist är professor i entomologi på Naturhistoriska riksmuseet och expert på gallsteklar och deras närmaste släktingar, och initiativtagare till insektsinventeringsprojekten Swedish Malaise Trap Project och Insect Biome Atlas. Vi kommer att få höra om de stora insektsinventeringarna och vad vi har lärt oss om den svenska insektsfaunan från dem. Möten börjar 19.00, men det är öppet från 18.30 för mingel. Ingång från gården vid restaurangen. Se karta.

nov
27
ons
EFU – Vildbin, bestämningsövning – Workshop del 2 (anmälan krävs) @ Ekologicentrum, SLU
nov 27 kl. 18:00 – 20:00

Vildbin, bestämningsövning – Workshop del 2 – anmälan krävs
Nyckla vildbin, grovsystematiken, hur känner man ingen vildbinas släkten. Vilka nycklar finns för att bestämma släkten till art. Med Erik Sjödin.

Ta gärna med eget material!
Vi bjuder på fika!

Plats och tid: Vi hoppas vi kan vara på Inst f ekologi, Ultuna (Uppsala), kl 18-21
Anmälan till Thomas (thomas.perssonvinnersten@gmail.com)
Kontaktperson: Thomas Persson Vinnersten (070-5727605)

nov
29
fre
ESIL – Julmöte med föredrag ”Fjärilar, fåglar, djur och natur på Borneo” – Anmälan krävs @ Hörsalen (sal 213) i foajén, Biologihus A
nov 29 kl. 19:00 – 21:30

JULMÖTE. KRISTER ARONSSON: ”Fjärilar, fåglar, djur och natur på Borneo”.

Följ med på en bildrik resa till delarna Sabah och Sarawak, hemvist för bl. a. många märkliga och spännande insekter.

Därefter upprepar vi succén från förra året: litet julbord från Tegnérs. Föranmälan till maten krävs (200 kr sätts in på pg 5476-0954)!

Plats: Hörsalen (sal 213) i foajén, Biologihus A, Sölvegatan 35, Lund

dec
3
tis
Medlemsmöte FSOE – Årets fynd @ Station Linné
dec 3 kl. 19:00 – 21:00

Ta med intressanta fynd, bilder mm.

Fika serveras till självkostnadspris.

Välkomna alla!

dec
4
ons
EFU – Föredrag: Rävbacken en restaurerad äng (Emil Nilsson) @ Evolutionsbiologiskt centrum
dec 4 kl. 18:00 – 20:00

Föredrag: Rävbacken en restaurerad äng

Emil Nilsson kommer och berättar om deras spännande resa med Rävbacken utanför Uppsala.

Vi bjuder på fika efter föredrsaget!

Plats och tid: Evolutionsbiologiskt centrum,

Norbyvägen 14, Uppsala, kl 18:00

Kontaktperson: Thomas Persson Vinnersten (070-5727605)

dec
5
tor
VEK – Årets bilder och fynd @ Göteborgs Naturhistoriska Museum
dec 5 kl. 18:00 – 19:30

Torsdag 5 december kl. 18.00
Göteborgs naturhistoriska museum, föreläsningssalen
Årets bilder och fynd

Dags för vårt traditionella decembermöte. Vi blickar tillbaka på insektåret 2024 och delar med oss av upplevelser, bilder och fynd. Ta med ett sevärt urval av dina bilder eller något annat från året som gått! Digitalt eller i mera konkret form såsom en låda med intressanta fynd. Presentationstiden för ditt bidrag får inte överskrida 10 minuter!
Anmäl ditt bidrag till Peter Nielsen via e-post: peter.e.nielsen@vgregion.se

dec
8
sön
EFÖ – Luciafika @ Linköpings Naturcentrum
dec 8 kl. 17:00 – 19:00

Traditionellt luciafika där medlemmarna visar bilder, berättar anekdoter och visar kryp från året som gått. Denna kväll bjuder vi på fikat som oftast är hembakade lussebullar av självaste ordförande.

dec
11
ons
EFU – Baggträff – tema svartbaggar @ Ekologicentrum, SLU
dec 11 kl. 18:00 – 21:00

Baggträff – tema svartbaggar
Ta gärna med eget material!

Fika till självkostnadspris!

Plats och tid: Inst f ekologi, Ultuna (Uppsala), kl 18-21
Kontaktperson: Åke Lindelöw (070-6433317)

Denna webbplats, precis som många andra webbplatser, använder kakor (cookies). Vi använder kakor för att kunna ge dig en bra upplevelse när du besöker vår webbplats. Kakor används även för webbstatistik för att kunna göra förbättringar på webbplatsen. Du kan välja att godkänna att vi använder kakor under ditt besök genom att klicka på “Jag accepterar”.  Klicka för att läsa mer om SEF:s behandling av personuppgifter.