Lars-Ove Wikars: ”Den boreala skogens insektsfauna – dynamik, anpassningar och hot”. Tajgans vidsträckta ekosystem hyser skogar anpassade till brand. Lars-Ove introducerar den boreala skogens livsbetingelser och berättar om insektsfaunans anpassningar, hoten mot den och moderna naturvårdsåtgärder.
Fika serveras efter föredraget!
Välkomna till årsmöte med Entomologiska Föreningen Östergötland.
Efter årsmötet (ca 18.00) blir det fika och därefter visar fjärilsforskaren Markus Franzén ”Rapport från en av världens största populationsstudier av dagfjärilar – På Gotland har företaget Cementa bekostat omfattande studier av väddnätfjäril, svartfläckig blåvinge och apollofjäril.”
Björndjur är inte insekter, men kan sägas vara en avlägsen släkting till leddjuren. De är kända för att kunna överleva allt från flytande kväve till yttre rymdens vakuum. Finns i en mossklump nära dig. Sarah Atherton är postdoktor på Naturhistoriska riksmuseet och forskar om den svenska björndjursfaunan. Hon har tidigare forskat om bland annat ädelstensmaskar och paradoxmaskar.
Plats för alla föredrag är Lilla hörsalen, Naturhistoriska riksmuseet. Möten börjar 19.00, men det är öppet från 18.30 för mingel. Ingång från gården vid restaurangen. Se karta.
Efter föredrag bjuder föreningen på fika, och erbjuder insektsböcker till försäljning.
Årsmöte med gästföreläsare
Årsmöte med gästföreläsare Kjell Antonsson som berättar om Faunaväkteriet. Samling 18.00 i Föreningarnas Hus i Örebro.
Vildbin, bestämningsövning – Workshop del 4
Nyckla vildbin, vi grottar ner oss mer i bestämningar av vildbin. Vilka nycklar finns för att bestämma släkten till art. Med Erik Sjödin. Ta gärna med eget material!
Plats och tid: Inst f ekologi, Ultuna (Uppsala), kl 18-21:30
Kontaktperson: Thomas Persson Vinnersten (070-5727605)
Magnus Billqvist, ordförande i Trollsländeföreningen och författare till bland annat Nordens trollsländor, berättar om vad som utmärker trollsländor, deras livscykel, hur du hittar dem och varför så många fascineras av dessa flygande insekter.
Kvällen arrangeras av Västsvenska EntomologKlubben (VEK) som också håller sitt årsmöte denna kväll (kl. 17.30). Håll utkik efter mer information på VEKs hemsida. Du behöver inte vara medlem i VEK för att komma och lyssna.
Kontakt Johan Berg: johan.berg5612@gmail.com
Årsmöte med sedvanliga årsmötesförhandlingar.
Plats: Lokstallet i Gnesta. Efter årsmötet bildvisning om Japan och dess fjärilar. Föreningen bjuder på fika med smörgåsar
Vedlevande insekter, Teams-föreläsning
Lars-Ove Wikars, entomolog med fokus på vedinsekter och skalbaggar, ger oss en introduktion om vilka insekter man kan finna i trädens ved, deras ekologi och om insektsgnag i ved.
Arrangör: Henrik Josefsson, tel. 070 – 297 73 90 (kontakta för att få Teamslänk)
OBS: tidpunkt oklar – kontakta Henrik för att få länk och exakt tidpunkt