EFS – Björndjurens liv (Sarah Atherton)

När:
2025-02-25 kl. 19:00 – 21:00 Europe/Stockholm Tidszon
2025-02-25T19:00:00+01:00
2025-02-25T21:00:00+01:00
Var:
Lilla hörsalen, Naturhistoriska Riksmuseet

Björndjur är inte insekter, men kan sägas vara en avlägsen släkting till leddjuren. De är kända för att kunna överleva allt från flytande kväve till yttre rymdens vakuum. Finns i en mossklump nära dig. Sarah Atherton är postdoktor på Naturhistoriska riksmuseet och forskar om den svenska björndjursfaunan. Hon har tidigare forskat om bland annat ädelstensmaskar och paradoxmaskar.

Plats för alla föredrag är Lilla hörsalen, Naturhistoriska riksmuseet. Möten börjar 19.00, men det är öppet från 18.30 för mingel. Ingång från gården vid restaurangen. Se karta.

Efter föredrag bjuder föreningen på fika, och erbjuder insektsböcker till försäljning.

Denna webbplats, precis som många andra webbplatser, använder kakor (cookies). Vi använder kakor för att kunna ge dig en bra upplevelse när du besöker vår webbplats. Kakor används även för webbstatistik för att kunna göra förbättringar på webbplatsen. Du kan välja att godkänna att vi använder kakor under ditt besök genom att klicka på “Jag accepterar”.  Klicka för att läsa mer om SEF:s behandling av personuppgifter.